search

Fugowanie mapei – jakie są najczęstsze błędy?


Fugowanie mapei to nic innego jak wypełnianie wolnych przestrzeni pomiędzy płytkami. Fuga nadaje całości bardzo estetyczny wygląd i co najważniejsze łączy poszczególne elementy w jedną całość. Nakładanie fugi mapei nie jest trudnym zadaniem, ale należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby płytki, kafelki lub gresy prezentowały się okazale.


Rozpoczęcie pracy

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego odcienia fugi do koloru płytek. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dobrać fugę do płytek powinny skorzystać z fachowego doradztwa. Bardzo dużym błędem jest również używanie niewłaściwych narzędzi. Osoby początkujące zamiast gumowych pacek stosują metalowe szpachelki albo drewniane listwy, którymi bardzo trudno jest równo rozprowadzić fugę. Co więcej takie narzędzia mogą doprowadzić do porysowania płytek.

 

Kiedy wykonać fugowanie mapei?

 

Po ułożeniu nowych płytek warto odczekać przynajmniej 24 godziny. Po tym czasie można wykonać fugowanie mapei. Pamiętać należy o tym, że zaprawa pod fugami powinna być sucha. Przy wilgotnej zaprawie na powierzchni płytek mogą pojawić się mniejsze lub większe plamy. Warto wspomnieć również i o tym, aby przed fugowaniem mapei dokładnie oczyścić płytki z resztek kleju. Usunąć należy również specjalne krzyżyki dystansowe. Do usuwanie krzyżyków nie można używać ostrych narzędzi, ponieważ można porysować płytki przez co znacząco stracą one na swoim uroku.

close
search
Najnowsze komentarze

    Hi, guest!

    settings

    menu